ایران با 64 مهر اصالت اقتدار خود را در آسیای میانه به رخ کشید

ایران با 64 مهر اصالت اقتدار خود را در آسیای میانه به رخ کشید

64 اثر برجسته صنایع دستی ایران موفق به دریافت نشان برتری و کیفیت یونسکو شدند.

تهمینه دانیالی معاون صنایع دستی کشور با اعلام این خبر اظهار داشت: داوری های مهر اصالت بر روی آثار ایران روز گذشته به پایان رسید.

 

وی ادامه داد : حجم بالای آثار ایرانی شرکت کننده در این داوری ها زمینه ساز حضور داورانی از یونسکو در کشورمان شد.

معاون صنایع دستی تشریح کرد : داوران یونسکو از روز شنبه داوری بر روی آثار برتر صنایع دستی ایران را به میزبانی اتاق بازرگانی صنایع و معادن اصفهان آغاز کردند .

دانیالی با بیان اینکه پس از سه روز داوری، 64 اثر کشورمان واجد شرایط دریافت نشان برتری و کیفیت یونسکو اعلام شد، بیان داشت : بخش مهمی از آثار پذیرفته شده در داوری های 2010 یونسکو مربوط به هنرمندان استان اصفهان است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد : 30 اثر از این تعداد مربوط به هنرمندان و صنعتگران برتر اصفهانی است.

معاون صنایع دستی کشور افزود : همچنین 34 اثر باقی مانده به 16 استان کشورمان مربوط می شود.

 

وی بیان داشت: آذربایجان شرقی، خوزستان، قزوین، کردستان، گیلان و یزد هر کدام یک اثر، تهران، سمنان، زنجان، کرمان، مازندران و مرکزی دو اثر، چهارمحال و بختیاری، فارس، لرستان و همدان سه اثر پذیرفته شده در مرحله نهایی داشته اند.

این مقام مسئول با تاکید بر این که آثار پذیرفته شده در گروه رشته های مختلف دسته بندی می شوند، گفت : ورنی ابریشم از آذربایجان شرقی، سنگ های قیمتی، نیمه قیمتی، و کفش چرمی از تهران، جلیقه نمدی، حجم فلزی، انبر فولادی از چهارمحال بختیاری، شکلات خوری چوبی از خوزستان، ساز دف و ظرف ملیله زنجان، سرامیک و سفال سمنان، دو قالیچه و شانه خاتم کاری فارس و کاسه لایه چینی قزوین از جمله آثار پذیرفته شده هستند.

معاون صنایع دستی کشورمان در ادامه اظهار داشت : همچنین گیوه کردستان، قالیچه دورو و شیریکی پیچ کرمان، پاپوش سنتی گیلان، ساز سنتی، کمانچه و سه تار لرستان، متکازین و ظرف چوبی منبت مازندران، گیوه و ساز قیچک مرکزی، شکلات خوری و دو تار سه تار همدان و جاجیم یزد از دیگر آثار مورد پذیرش بوده اند.